FONOMO Orkiestra (DK/PL)

Zeszłoroczne warsztaty i koncert FONOMO ORKIESTRY okazały się bardzo trafionym pomysłem. Zatem i w tym roku zapraszamy do udziału w projekcie, który tym razem poprowadzi Tomasz Dąbrowski ze swoim zespołem Tom Trio.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, tak jak i w roku ubiegłym, odbędą się warsztaty muzyczne, których finałem będzie koncert FONOMO Orkiestry. Tym razem Orkiestrę poprowadzi Tomasz Dąbrowski ze swoim zespołem TOM TRIO.
Wizualizacje do koncertu przygotuje Adam Kruk.
 
Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”.  Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak i europejskiej scenie jazzowej.  Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Koncertuje  ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.
Dąbrowskiemu podczas warsztatów towarzyszyć będą muzycy: duński perkusista i kompozytor Kasper Tom oraz kontrabasista Mariusz Praśniewski. Wszyscy trzej na stałe mieszkają w Danii gdzie współtworzą tamtejszą scenę jazzową i improwizowaną.

www.tomdabrowski.com


Kasper Tom urodzony w 1981 w Svendborg, Dania, należy do nowej generacji perkusistów, którzy czerpiąc z wielu różnych gatunków tworzą swój własny dźwiękowy język.
Ukończył Carl Nielsen Academy of Music, mieszkał i pracował w Berlinie w latach 2007-2010, a od 2006 roku prowadzi własne zespoły koncentrując się na nowoczesnej kompozycji i improwizacji. Jego obecne zespoły to m.in. FUSK (Rudi Mahall, Philipp Gropper, Andreas Lang), Kasper Tom 5 (Tomasz Dąbrowski, Rudi Mahall, Petter Hängsel, Jens Mikkel Madsen), WalsdorffMelbyeTom (Henrik Walsdorff, Adam Melbye) i Kasper Tom / Jacob Anderskov.

Wydaje płyty dla WhyPlayJazz, Barefoot Records, EFPI Records, Gateway Music, a ostatnio został członkiem uznanego labelu/kolektywu Barefoot Records z Kopenhagi.
Zarówno jako perkusista i jako kompozytor Kasper Tom ma odrębną tożsamość muzyczną i oryginalne brzmienie, co czyni go jednym z ciekawszych młodych muzyków jazzowych na dzisiejszej europejskiej scenie. Współpracował także z: Johannes Bauer, Tobias Delius, Alexander von Schlippenbach, Axel Dorner, Kasper Tranberg, Marek Kądziela, Richard Andersson i Tomasz Licak.

"Duński perkusista Kasper Tom Christiansen jest jednym z najciekawszych kompozytorów na tętniącej życiem duńskiej scenie jazzowej. Jak wielu innych podobnie myślących kompozytorów tej sceny, nie wiąże się z dziedzictwem jazzu. Jego muzyczna osobowość zawiera wyraźne elementy muzyki współczesnej i swobodnej improwizacji. Jego kompozycje często łączą chwytliwe melodie i złożone struktury grane z dużą klasą. Wyzwanie dla niego stanowią dziwne, nieparzyste podziały i ciągłe przekraczanie granic, nie zapominając o bogatym gatunkowym dziedzictwie.
Imponujące występy, wymagające i trudne kompozycje. "- All About Jazz


Mariusz Praśniewski - kontrabasista. Student wydziału jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts w Odense, Dania.
Wcześniej stypendysta Academy of Music and Drama, Geteborg, Szwecja, w klasie kontrabasu Andersa Jormina.
Koncertuje z wieloma zespołami polskiej i duńskiej sceny muzycznej m.in. Maciej Czajkowski Trio, Massaka Storytelling Ensemble, Sebastian Zawadzki Trio czy hip-hopowy RSBT (Roux Spana Beat Trio).
Wraz z Łukaszem Borowickim i Kasprem Tomem nagrał płytę "People, cats and obsticles", która jesienią 2014r ukaże się nakładem wydawnictwa For Tune.


Adam Kruk - ukończył nowe media na PJWSTK w Warszawie, aktualnie - intermedia na gdańskiej ASP. Tegoroczny laureat nagrody Prezydenta miasta Gdańska w dziedzinie kultury, NAKR?Ć WIERSZ 2013 - wyróżnienie za film animowany, EXKLUSIV prize 2012 za film.
Obszary działalności: wideo, net art, performance, bio art, rzeźba, dźwięk.
Autor oprawy graficznej tegorocznej edycji Fonomo.
http://vimeo.com/95323850


 
Do składu Fonomo Orkiestry zapraszamy muzyków grających na: gitarze, perkusji, perkusjonaliach, trąbce, puzonie, waltorni, tubie, saksofonach, klarnetach, kontrabasie bądź gitarze basowej, a także wokalistów.
Warsztaty odbędą się w dniach  9-11.10.2014, w studiu nagrań Miejskiego Centrum Kultury i zakończą się wspólnym koncertem ostatniego dnia festiwalu. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych warsztatach prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: info@wetmusic.pl