Tegoroczna FONOMO Orkiestra

Tegoroczną FONOMO Orkiestrę poprowadzi  Zimpel / Dys / Szmańda Trio. Już mogą zgłaszać się chętni do udziału w trzydniowych warsztatach, których efektem będzie FONOMO Orkiestra. 

Tradycją stało się, że podczas trzech dni trwania festiwalu odbywają się warsztaty mające na celu powstanie Fonomo Orkiestry. Nasze warsztaty to okazja do współpracy z doświadczonymi muzykami, a także szansa na poszerzenie swoich horyzontów, poznanie innych muzyków i dalszą współpracę z nimi. Ta ulotna sytuacja będzie miała swój finał podczas ostatniego dnia imprezy w postaci koncertu pod szyldem Fonomo Orkiestry. Tym razem do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy Wacława Zimpla wraz ze swoim trio, którego skład uzupełniają Krzysztof Dys oraz Krzysztof Szmańda. 

 

Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem polsko-niemieckiego Wacław Zimpel Quartet, hindusko-polskiej formacji Saagara, osadzonej w tradycji muzyki karnatyckiej oraz warszawskiego nonetu ToTu Orchestra. Współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Hamidem Drakiem, Joe McPhee, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Christianem Ramondem, Ghiridarem Udupą, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. W 2014 był nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna. 

 

Krzysztof Dys - klasycznie wykształcony pianista i improwizator. Jest muzykiem wyjątkowo wyczulonym na barwę i schematy rytmiczne, dzięki czemu tworzy swój, niepowtarzalny język improwizatorski. W jego muzyce można wyczuć silne inspiracje muzyką Aleksandra Skriabina i Siergieja Prokofieva. Współtworzy kwartet jazzowy Soundcheck, a od 2014 roku trio z Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą, którego jest liderem. Współpracował m.in. z: Maciejem Kocińskim, Maciejem Fortuną, Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską, Lee Konitzem, Evanem Ziporynem, Theo Jörgensmannem. Wykłada na Poznańskiej Akademii Muzycznej. 

 

Krzysztof Szmańda – ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku . W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera oraz Erika Forrestera . 

Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. 

Krzysztof Szmańda współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Macieja Kocinskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 - trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. 

Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. 

 

 

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach 8-10.10.2015, w studiu nagrań Miejskiego Centrum Kultury i zakończą się wspólnym koncertem ostatniego dnia festiwalu. Zapisy przyjmujemy pod adresem: info@wetmusic.pl