Obrazy końca świata

Maciej Cuske pokaże nam fragmenty filmu, który właśnie kręci w Czukocji, czyli na końcu świata. Opowie też o roli muzyki Jacaszka w tym filmie. 

Muzyka - Michal Jacaszek

Zdjęcia - Piotr Bernas

Dźwięk - Jarosław Sadowski

Realizacja - Maciej Cuske

 

"Chcę przenieść widzów za pomocą muzyki i obrazów na prawdziwy koniec świata. Do Czukocji, ostatniej republiki Rosji, najdalej wysuniętego jej skrawka na północym wschodzie przy Cieśninie Beringa. ??yją tam Czukcze, ginący lud, który zatracił swoją kulturę w czasach Związku Radzieckiego. Próbują przetrwać u boku wielkiej Rosji. Jedno nie zmieniło się od tysiąca lat. ??eby przeżyć, muszą polować na wieloryby, jedyne źródło tak dużej ilości mięsa. Pilnują jednak ustalonych ilości odłowu, nie zagrażających temu gatunkowi. 

To nie będzie pokaz gotowego filmu. Podzielę się z widzami fragmentami obrazów z mojej filmowej podróży. Razem z nastrojową muzyką Michała Jacaszka postaram się przekazać ducha tej niezwykłej, mało znanej i niedostępnej krainy końca naszego kontynentu.”

 

MACIEJ CUSKE

Urodzony w 1972 r w Bydgoszczy. Od wczesnych lat tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm. W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Od tej pory realizuje filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina.

Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową - miejsce dla młodych twórców - pasjonatów kina.