Lawrence English (AU)

Lawrence English prezentuje Gości

20.10.2017, piątek, godz. 21:30
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul. Marcinkowskiego 12-14


Goście

1. października 1968 r. w Fulton Theatre w Pittsburgu miała miejsce premiera Nocy żywych trupów George’a Romero. Filmu, który miał zmienić współczesne kino.  

 

Zombie jako artefakt kulturowy pojawił się w popularnej świadomości globalnej w późnych latach 20. XX w. po publikacji Magicznej wyspy Williama Seabrooka. W tekście tym opisał on spotkanie z trójką zombie pokazanych mu przez jego haitańskiego przyjaciela Polynice’a. Inne teksty krytyczne, takie jak Jestem legendą Richarda Mathesona utrwaliły postać zombie jako wszechobecnego upiora cywilizacji współczesnego człowieka. To jednak zombie Romero sprawiły, że zaczęto je postrzegać jako nieśmiertelnych nosicieli strachu i terroru. Zaplanowany jako krytyczna analiza współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, film Romero stał się punktem odniesienia dla kina wywrotowego, co podkreślało obsadzenie w głównej roli Afroamerykanina. "Noc żywych trupów jest być może pierwszym filmem, w którym główną rolę gra czarnoskóry mężczyzna bez względu na jego rasę, nie zaś z jej powodu”, stwierdził Romero. Film został uhonorowany niedawno włączeniem go do zbiorów Biblioteki Kongresu w uznaniu jego znaczenia kulturowego. W 50. rocznicę nakręcenia filmu Lawrence English stworzył nową pracę audiowizualną zatytułowaną Goście. 

 

Goście to trwający 50 minut audiowizualny hołd złożony niezwykłemu filmowi Romero. Jest on medytacją na temat zombie jako zjawiska kulturowego. Wykorzystuje jedną z klasycznych sekwencji z udziałem zombie pochodzącą z samego filmu, wydłużając ją od kilku sekund do 50 minut. Obrazy na ekranie przechodzą od przerażających scen do gry świateł rodem ze snu. Twarze i ciała żywych trupów stają się centrum zainteresowania, czymś co trzeba poznać, nie zaś odrzucać. Ich obecność na ekranie najpierw wywołuje strach i odrazę, które pod koniec zastępuje lodowate piękno. W połączeniu z mocną ścieżką dźwiękową złożoną z niskich wibracji i współbrzmiących pogłosów, Goście stanowią dzieło oddające cześć dokonanej przez Romero krytyce współczesnego systemu ekonomii i władzy, podkreślając rolę i wartość ciała jako czegoś więcej niż mięsa przeznaczonego do konsumpcji.


www.lawrenceenglish.com


Lawrence English - Wilderness Of Mirrors from ROOM40 on Vimeo.