20 000 DNI NA ZIEMI podczas Fonomo

Wśród filmów, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Fonomo, znajdzie się film "20000 dni na Ziemi", z Nickiem Cavem w roli głównej. 

 

"20 000 dni na Ziemi"

reż. Jane Pollard, Iain Forsyth / Wielka Brytania 2014 / 95’

Obsada: Nick Cave, Blixa Bargeld, Susie Bick, Arthur Cave, Earl Cave, Warren Ellis, Kylie Minogue

 

20 000 – tyle dni na Ziemi spędził Nick Cave, gdy zaczynał nagrania do najnowszej płyty Push The Sky Away. Spędzimy z nim jeden dzień - od chwili gdy rano przeciera oczy, po nocny spacer na plaży. Atmosferyczny i poetycki dokument pary brytyjskich artystów wizualnych płynnie łączy twarde fakty z rockową mitologią, a prywatne życie ze sceniczną personą legendarnego muzyka. Na formułę „24 godzin” składają się zainscenizowane przez reżyserów sytuacje z improwizowanym przez Cave’a dialogiem. Muzyk spotyka się  z psychoanalitykiem, wynajętym do rozwikłania białych plam z jego dzieciństwa. Dzika młodość zostaje dosłownie wyciągnięta z pudełka przez archiwistę, badającego historię Birthday Party. W nocy jak widma materializują się w jego samochodzie Kylie Minogue czy Blixa Bargeld, a rozmowa z nimi przypomina bardziej halucynację, niż wywiad. Wystylizowany i oniryczny film sprawia wrażenie kolejnej kreacji Cave’a, bo jak w którymś momencie sam mówi: „w przeciwieństwie do aktora, gwiazda rocka nigdy nie zdejmuje maski”. (Ewa Szabłowska)

 

Jane Pollard & Iain Forsyth

Iain Forsyth (ur. 1973 w Manchesterze) i Jane Pollard (ur. 1972 w Newcastle), brytyjscy artyści wizualni. Po ukończeniu studiów w Goldsmiths College w Londynie w 1995 rozpoczęli współpracę artystyczną. Ich performance A Rock'n'Roll Suicide wzorowany na legendarnym performansie Davida Bowiego z filmu Ziggy Stardust był pionienierską pracą, przecierającą szlaki re-enactmentu jako zjawiska i strategii we współczesnej sztuce, polegającego na odtworzeniu i osadzeniu w nowym kontekście momentów kulturalnie znaczących.

 

Wybrana filmografia:

2005 Walking After Acconci: Redirected Approaches (short)

2008 Run for Me (doc.)

2009 Radio Mania: An Abandoned Work (short)

2013 Jumpers: What Must I Do to Be Saved (short)

2014 20.000 dni na Ziemi / 20.000 Days On Earth

 

20,000 Days On Earth (Official Clip) from Drafthouse Films on Vimeo.