Jozef Van Wissem na FONOMO

Do części muzycznej tegorocznego FONOMO dołącza Jozef Van Wissem, ze swoim koncertem solowym. 

Holenderski muzyk, aktualnie rezydujący w Nowym Jorku. Mistrz lutni. Zdobywca zeszłorocznej nagrody 'Cannes Soundtrack Award' za muzykę do filmu Jim'a Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją". 

 

Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festivalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow's Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. 

Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). 

National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Kompozytor występuje też w duecie z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem The Mystery of Heaven, który wydali w Sacred Bones Records. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

 

www.jozefvanwissem.com