Przyjaciele z dzieciństwa - Demdike Stare

Brytyjski duet Demdike Stare na tegorocznym Fonomo zagra do wizualizacji przygotowanych ze starych horrorów i filmów grozy.

Demdike Stare - brytyjski duet: Sean Canty i Mile Whittaker. Przyjaciele z dzieciństwa, których zbliżyła pasja do zbierania płyt winylowych. Po latach spędzonych przy selekcjonowaniu winyli i zbieraniu materiału wyjściowego w roku 2008 rozpoczęli współpracę muzyczną.

Muzyka Demdike Stare zawiera elementy zarówno tureckiej, indyjskiej, irańskiej czy afrykańskiej muzyki filmowej, jak i norweskich dronów, klasycznych form houseowych, dubowego pulsu, zmodyfikowanego techno czy arktycznego noise z pod znaku perfekcyjnego Mika Vainio. Te oryginalne źródła oraz gęste analogowe eksperymenty przeplatają się z niewielką troską o konwencję czy stylistyczne oczekiwania, co kończy się błyskotliwie rzuconym wyzwaniem wobec wszelkich kategoryzacji.
Ich wcześniejsze trzy albumy "Symbiosis", "Tryptych" i "Elemental" luźno nawiązują do okultyzmu i bogatego dziedzictwa ich muzycznych zbiorów. Potem zaczął się okres podążania w nowych i nieoczekiwanych kierunkach.
Po zagranych na żywo soundtrackach z British Film Institute oraz bardziej komercyjnych ścieżkach filmowych z Hollywood, po ich produkcji "Concealed" z Sinfonietta Cracovia, po ezoterycznej selekcji z sesji z Raime/BEB "Before My Eyes" - nie można być pewnym, w jakich zastaniemy ich muzycznych nastrojach, zwłaszcza że jak widać po różnorodności ich przedsięwzięć, odmawiają, by spocząć na laurach i zadowolić się tym, co znane, bezpieczne i wygodne. Bez wątpienia zmierzają w kierunku coraz bardziej intensywnych i bezkompromisowych rozwiązań muzycznych.

Duet Demdike Stare występował już w Polsce między innymi na OFF Festival w Katowicach oraz Unsound Festival w Krakowie.

www.facebook.com/demdikestare