Raphael Rogińśki solo

Raphael Rogiński z gitarą solo na tegorocznym Fonomo.

Raphael Roginski – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim, jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami, przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem: Shofar i Cukunft. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne, wykonując je z muzykami z tych miejsc.
Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60-tych to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która - przefiltrowana - daje o sobie znać w zespołach, jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50-tych i 60-tych jest podstawą jego brzmienia.

Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki powstał zespół Spinalonga, a bluesową Wovoka. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“, w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne, filmy dokumentalne i rysunkowe oraz bajki animowane.

W tej chwili stałe projekty muzyczne to wspomniane: Wovoka, Shofar, Cukunft, duet Sisters oraz koncerty na gitare solo.
Gral i wspolpracowal min. z: Michael Zerang, Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Frank London, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Tima Sparks, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brighit Ulher, Yale Strom , Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Sanders, Clayton Thomas, Joe McPhee,  Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigonski, Konstanty Usenko, Jarek Bester,  Rafal Mazur, Arszyn, Mikolaj Trzaska, Maria Peszek. Bierze udzial w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki  w Polsce i na całym świecie.