Maciej Bączyk - projekcje video / koncert

Maciej Bączyk w ramach wystawy EUROPA ™ pokaże swoje video oraz zagra jako  _N_A__G___R____A_ .

"Podczas blisko miesięcznej podróży przejechałem 10.500 km. Spaliłem ponad 500 litrów ropy. Przejechałem przez Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Belgię, Holandię i Niemcy. Spałem u napotkanych ludzi, na kempingach i w samochodzie. Odwiedziłem pole bitwy pod Austerlitz, Biennale w Wenecji, Kunsthale w Graz’u, osiedle robotnicze w Pessac, hodowlę warzyw i owoców w Almerii, piracką rozgłośnię radiową w Amsterdamie, fabrykę noży w Thiers, Muzeum Terroru w Berlinie. Niektóre z tych miejsc były bezpośrednim celem mojej podróży. Wielu nie brałem wcześniej pod uwagę. Wszystkie są ważne, tak samo jak ludzie, których spotkałem. 

 

Kiedy myślę o tej podróży odczuwam coraz większą trudność w ocenie tego, co ukształtowało i nadal kształtuje współczesną, "zjednoczoną" Europę. Betonowe osiedla Le Corbusiera, żołnierze wdeptani w ziemię pod Verdun, niemieckie autostrady zbudowane rzekomo przez Hitlera. Europa szuka własnego kształtu, Ziemia wierzga, Historia zatacza koła. XXI wiek coraz bardziej oddala się od brzegów wieku XX-tego."

Maciej Bączyk

- - - - - - - - - 

 

Maciek Bączyk

 

Urodzony w Godzieszach Wielkich, 1977, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Ukończył wydział kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się dźwiękiem i obrazem, zarówno w praktyce jak i w teorii. Nagrywał płyty i koncertował z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty. Aktualnie rozwija formułę solo + magnetofon pod szyldem _N_A__G___R____A_____ oraz współpracuje z zespołem Kristen.

W 2006 roku wystawą "Niewidzialna mapa Wrocławia" debiutował w BWA Wrocław, galeria Awangarda. Efektem projektu była publikacja przewodnika po Wrocławiu w całości opartego na refleksji i wiedzy niewidomych mieszkańców. 

W następnych latach rozwija działania i projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwo, film eksperymentalny, instalacja, sound art. Jest związany z Galerią Entropia we Wrocławiu, gdzie najczęściej prezentuje swoje prace. W pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych.