Mistaken for Strangers w sekcji filmowej

"Mistaken for Strangers" - film dokumentalny o zespole The National bedzie kolejnym filmem pokazywanym na tegorocznym FONOMO. 

“Mistaken for Strangers”

reż. Tom Berninger, USA, 2013, 80’

 

Michael Moore nazwał go jednym z najlepszych dokumentów o zespole, jaki kiedykolwiek widział, a serwis Pitchfork określił jako „najśmieszniejszy, najbardziej „meta” film od czasu Spinal Tap.” Mistaken for Strangers jest prześmiesznym, niezwykłym i poruszającym filmem, którego bohaterami są dwaj bracia: Matt and Tom Berninger. Pierwszy z nich, jako wokalista znanego i cenionego zespołu The National, ma okazję poznać smak prawdziwego sukcesu. Drugi, młodszy Tom, jest sympatycznym obibokiem, a oprócz tego twórcą filmowym oraz fanem heavy metalu, ciągle mieszkającym z rodzicami. W przededniu największej jak dotąd trasy The National, Matt zatrudnia Toma jako technicznego, nieświadom, że ten ma w planie sfilmowanie całego zajścia. Choć na  początku film może sprawiać wrażenie kolejnego rockowego dokumentu, w istocie okazuje się szczerym portretem szorstkiej braterskiej przyjaźni oraz frustracji wynikającej z niespełnionych ambicji.  

 

The National to amerykańska grupa indie-rockowa powstała w roku 1999 w Cincinatti w stanie Ohio. Członkowie zespołu mieszkają obecnie na Brooklynie. Teskty zespołu, opisywane jako mroczne, melancholijne i trudne do interpretacji, są pisane i wykonywane przez Matta Berningera. Jego barytonowi towarzyszą Aaron Dessner (gitara i instrumenty klawiszowe), Bryce Dessner (gitara), Scott Devendorf (gitara basowa) oraz Bryan Devendorf (perkusja). Zespół ma na koncie sześć płyt studyjnych. Ostatnia z nich, Trouble Will Find Me, ukazała się w maju 2013 i otrzymała nominację do nagrody Grammy za najlepszy album alternatywny.