Maćkowiak i Kapsa grają do filmów Fereiry

Organizatorzy FONOMO, czyli Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa, zagrają na żywo do eksperymentalnych filmów prtugalskiego reżysera Pedra Fereira. 

Artur Maćkowiak / Bartek Kapsa - muzyka na żywo do filmów Pedro Ferreira 

Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa od czterech lat organizują razem FONOMO. Wreszcie przyszedł czas na ich wspólne działanie artystyczne. Do specjalnie przygotowanych filmów eksperymentalnych Pedra Fereira, skomponowali muzykę, którą zagrają na żywo.  

Osiem różnych filmów, od abstrakcyjnych video-artów po filmy found footage, zawieszonych w gęstwinie dźwięków, rozpostartych między melodiami a improwizowanymi eksperymentami. Założeniem tego projektu jest sytuacja, w której dźwięk i obraz silnie na siebie oddziałują, ale jednocześnie żadna z tych sfer nie dominuje. Film i muzyka w tym przypadku  to dwie równolegle opowiadane historie, które wchodzą ze sobą w bliską interakcję.  

 

Artur Maćkowiak - muzyk, performer. Grywa solo, w Innercity Ensemble oraz w przeróżnych efemerycznych projektach muzycznych. Kiedyś współtworzył zespół Something Like Elvis i Potty Umbrella.  

Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki. Ma na swoim koncie trzy płyty solowe: “Take away” (2012), “Before the angels play their trumpets” (2013) oraz “If it’s not real” (2015).

 

Bartek Kapsa - rocznik 1977. Perkusista i współzałożyciel zespołu Contemporary Noise Sextet. Brak wykształcenia muzycznego rekompensuje zuchwałością, arogancją i lekceważącym stosunkiem do kolegów wybitnie wykształconych. Wcześniej od 1996 perkusista i założyciel zespołu Something Like Elvis.  

Zaczynał w latach 90-tych, nagrywając z SLE. Z tym zespołem zdobył pierwsze doświadczenia sceniczne, koncertując u boku takich zespołów jak NoMeansNo czy Fugazi.  Od roku 2004 realizator oraz producent w studio nagraniowym Electric Eye Studio. Jako członek zespołu Contemporary Noise Sextet wielokrotnie prowadził warsztaty z młodymi muzykami np. podczas „Nocy Kultury” w Lublinie” 2013  czy też w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej podczas „Lata w Pograniczu”.  Brał udział w nagraniu muzyki do wielu przedstawień teatralnych i filmów takich jak „Made in Poland” czy „Generał”. Obecnie koncertuje z free jazzowym Helatone Trio. Pyty z jego udziałem są wydawane także w Japonii i w Niemczech.  

Na stałe związany jest z niemieckim wydawnictwem Denovali Records, które reprezentuje CNS w Europie.
 

Pedro Ferreira - urodzony w 1988r w Portugalii. Pracuje głównie z filmem, video, dźwiękiem, fotografią i mediami cyfrowymi. W 2013r ukończył studia magisterskie na  wydziale sztuk multimediów, na Uniwersytecie w Porto. W 2014 roku został wybrany do programu European Media Arts Residency Exchange "Move On" na Images Festival w Toronto.

Prezentował swoje prace na całym świecie na licznych festiwalach, w galeriach i muzeach. 

Współpracował między innymi z Muzemu Sztuki Współczesnej i Galerią BWA we Wrocławiu, Kanadyjskim Centrum Sztuki Współczesnej w Toronto.

Jego filmy były pokazywane między innymi na takich festiwalach jak: Toronto’s 8Fest, Montreal’s Festival du Nouveau Cinema, Festival International Du Film D’Environmentw Paryżu, na Nowych Horyzontach we Wrocławiu oraz Curtas Vila Do Conde and Indie w Lisbonie.