A+ a- ionicons-v5-m color-toggle

Fonomo dostępne dla wszystkich

Nie chcielibyśmy by powodem Waszej nieobecności na festiwalu był jakikolwiek niepokój o dyskomfort. Wszelkie osoby ze szczególnymi potrzebami (np. z obniżonym poziomiem sprawności lub samodzielności) jak najbardziej mogą przyjechać na Fonomo. Zainteresowani udziałem proszeni są o skontaktowanie się z nami mailowo najpóźniej dzień przed rozpoczęciem festiwalu na ten adres: info@wetmusic.pl W treści maila prosimy o podanie szczególnych potrzeb danej osoby oraz numeru telefonu do opiekuna/uczestnika.

2022-10-03

Targi Małych Wydawców

Płyty, kasety, magazyny i wszelaki merch – entuzjastów powyższego zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w sobotę 15.10.2022 w samo południe, oczywiście w ramach Fonomo Festivalu. Targi Małych Wydawców to nieformalna inicjatywa grupy promotorów i właścicieli małych niezależnych wytwórni muzycznych zapoczątkowana w styczniu 2018 roku, a jej ideą jest prezentacja i docieranie z wydawnictwami spoza głównego nurtu do słuchaczy i potencjalnych słuchaczy na terenie całego kraju. Zadbamy o skompletowanie lokalnych pozycji, wystawimy płyty artystów występujących na festiwalu i ugościmy kilka przyjezdnych wydawców. Przypominamy, że wydarzeniem towarzyszącym będzie panel dyskusyjny „Jak dziś słuchać muzyki?”, w którym prowadzący lejbele oraz kolekcjonerzy płyt mogą mieć wiele ciekawego do powiedzenia.


 

2022-10-01

"Jak dziś słuchać muzyki?" - panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi

Panel o luźnej formule, otwaty na głos uczestników i z pozwoleniem by pokłócić się o gusta: Jak dziś słuchać muzyki” będzie głównym pytaniem postawionym w sobotnie południe festiwalu Fonomo. O streamingu, playlistach, o cedekach, winylach i ich kolekcjoniwaniu, o roli wydawcy muzycznego, rozgłośniach radiowych czy muzyce w kinematografii porozmawiamy z kilkoma ekspertami powyższych wątków, jak i z wszystkimi którzy nas odwiedzą i będą chcieli podzieliś się spostrzeżeniami i pasją do muzyki. Zapraszamy gorąco.

Więcej informacji >>>

2022-09-27

Z Torunia autobusem na Fonomo

 

Ten post skierowany jest do mieszkańców Torunia. Jeśli mielibyście ochotę uczestniczyć w fonomowych koncertach, a jedyną w tym przeszkodą jest brak komunikacji publicznej w godzinach wieczorno-nocnych, to my tę przeszkodę dla Was zlikwidujemy. W piątek (14.10) oraz w sobotę (15.10) kursował będzie specjalny autobus z Torunia (Dworzec Miasto) do Bydgoszczy (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy). Wyjazd z Torunia o godz. 17.30, powrót z Bydgoszczy, po koncertach, czyli o godz. 2.00. Przejazd jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy pod adresem info@wetmusic.pl

 

 

2022-09-23

Czy to kolejne kryzysy, czy kolejna zmiana sposobu funkcjonowania branży muzycznej?

Rok temu przy okazji podobnego panelu dyskusyjnego zadawaliśmy sobie pytania, czy pandemia zdołała całkowicie wstrzymać branżę koncertową i czy uda nam się wrócić do formy sprzed covid-19. Minął rok, który wcale o pandemii nie zapomina, a raczej dorzuca do pełnego obrazu sytuacji kolejne trudności: gospodarcze i społeczne. Niemniej pomimo kataklizmu kryzysów są przesłanki ku temu, by twierdzić że tegoroczny sezon artystyczno-eventowy jest jednym z najgorętszych od dawna. O tym w jakim właściwie miejscu znajdują się festiwale i branża muzyczna porozmawiamy z ekspertami tematu. 

Więcej informacji >>>

2022-09-22

Zmiany w programie

Mamy drobną zmianę w programie. Nkisi zamieniła się miejscami z Dynasonic. Czyli Nkisi zagra 14.10 w Mózgu, a Dynasonioc 15.10, również w Mózgu.

2022-09-16

"Trochę Inna Perspektywa" - warsztaty filmowe

Warsztaty to nieodzowna część naszego festiwalu, na której od lat interesujący nas artyści przybliżają swoje metody pracy i dzielą się przemyśleniami i wiedzą. W tym roku o poprowadzenie takiego spotkania poprosiliśmy Macieja Matowskiego – jednego z najbardziej zapracowanych znanych nam operatorów kamery. Artysta od lat zajmuje się holistyczną produkcją wideo, w tym montażem. Maciej poprowadzi warsztaty „Trochę Inna Perspektywa”, gdzie opowie o tym jak można bawić się obrazem, jak posługiwać się abstrakcją w filmie oraz jak opowiadać muzykę za pomocą ruchomych obrazów. 

Więcej informacji >>>
 

2022-09-14

Agnieszka Smoczyńska gościem Fonomo 2022

Sprawne oko sympatyka naszego festiwalu mogło już wychwycić ten punkt w programie, aczkolwiek zasługuje on na specjalny rodzaj obwieszczenia. Z dumą informujemy, że podczas 11. edycji Fonomo festiwal odwiedzi i porozmawia z nami jedna z najgłośniejszych polskich reżyserek – Agnieszka Smoczyńska. Spotkanie odbędzie się pomiędzy łącznie trzema pokazami filmowymi – do Kina Orzeł zapraszamy Was na „Aria Diva”, „The Silent Twins” oraz „Córki Dancingu”.

Więcej informacji o "The Silent Twins" >>>

Więcej informacji o "Córkach Dancingu" >>>

Więcej informacji o "Aria Diva" >>>
 

2022-09-12

Prolog

Jak w poprzednim roku, na Fonomo Music & Film Festival spotkamy się w Pałacu w Lubostroniu. 08.10.2022r. wystąpi ukraiński artysta Nikolaienko, zobaczymy projekcję filmu „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego oraz porozmawiamy z artystami o ich pracy.

Na PROLOG do Lubostronia możecie pojechać z nami autobusem. Wyjazd 08.10.2022, o godz. 17.00 spod Miejskiego Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12-14. Powrót do Bydgoszczy po skończeniu projekcji filmu, ok. godz. 21.15. Przejazd jest darmowy, obowiązują zgłoszenia: info@wetmusic.pl

Więcej informacji o Nikolaienko >>>

Więcej informacji o "Wieloryb z Lorino" >>>

2022-09-08

Warsztaty dla dzieci _ Muzykoczucie,

Najmłodsza publiczność jest oczywiście mile widziana na naszych wydarzeniach. Zaplanowaliśmy nawet punkt programu specjalnie dla nich.
Zapraszamy młodych sympatyków muzyki na Warsztaty _Muzykoczucie, gdzie sprawy zobaczenia i czucia dźwięku za pomocą perkusji przybliżą nam artyści: Anna Łukaszewicz oraz Piotr Waliszewski.
Podczas warsztatów poczujemy fale i wibracje jakie wytwarza perkusja. Będziemy też ją obserwować. Obejrzymy dokładnie wszystkie elementy instrumentu. Zobaczymy elektroniczny hublot replica zapis dźwięków, porozmawiamy o ich naturze i spróbujemy ją zilustrować - stworzymy obrazy-instalacje odzwierciedlające nasze pozadźwiękowe muzyczne wrażenia.

Szczegóły wydarzenia oraz to, jak się zapisać znajdziecie TUTAJ

2022-09-06

Aleksandra Klóska - wystawa obrazów

Właściwie to ciężko o bardziej fonomową wystawę niż ta, w którą pragniemy udekorować przestrzeń Miejskiego Centrum Kultury na czas festiwalu. O „Ścieżkach” artystki Aleksandry Klóski słów kilka >>>

2022-08-29

Daniel Szwed na perkusję solo

Od lat odpowiedzialny na Fonomo za identyfikację wizualną festiwalu. Szerszej publiczności znany jest chyba jednak przede wszystkim jako perkusista.
Na tegorocznej edycji usłyszycie Państwo Daniela Szweda - współtwórcę kolektywu BNNT (z Konradem Smoleńskim) w którym działają w sferze dźwięku i obrazu od 2008 roku. Szwed to perkusista bardzo charakterystyczny: „w swoich poszukiwaniach stawia na oszczędny zestaw, szukując nowych faktur i barw dźwięku. Elektryfikuje bębny, na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Agresywne zagrania czasem oplata w ziarniste, dronowe pasma, kiedy indziej zahacza o quasi-metalowe formy. Niekonwencjonalnie wykorzystuje perkusję, buduje pogłos, skręca w rejony surowego techno i szorstkiej muzyki noise” (aut. Jakub Knera). Do Bydgoszczy przyjedzie zaprezentować swoje najnowsze, debiutujące wcielenie: koncert solowy na
perkusję.

2022-08-26

Adam Witkowski + Nagrobki

Nareszcie w Bydgoszczy, czyli wystawa Adama Witkowskiego i koncert Nagrobków na tegorocznym Fonomo.
Co roku zapraszamy Was do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy na wystawę towarzyszącą festiwalowi. W tym roku, ze swoimi pracami malarskimi i graficznymi przyjedzie jeden z najbardziej utytułowanych bydgoszczan tej dziedziny – mieszkający od lat w trójmieście Adam Witkowski. Jego wystawa „adamwitkowski_obrazy” to zbiór prac wykonanych w 2022.
W Mózgu usłyszycie też koncert Nagrobków, czyli duetu współtworzonego przez artystę.

Więcej informacji o Adamie Witkowskim >>>

Więcej informacji o Nagrobkach >>>

2022-08-22

Limbo do obejrzenia na Fonomo

Drugi pełnowymiarowy film Bena Sharrocka "Limbo", wykorzystuje zarówno celny dowcip, jak i przejmującą, wyraźną obserwację, aby rzucić światło na opowieść o ludziach znajdujących się w centrum kryzysu, o którym zazwyczaj słyszymy tylko z nagłówków.

Więcej informacji >>>

 

2022-08-16

Nkisi - hipnotyczna, zjawiskowa, radykalna

Nie ma udanych festiwali muzycznych bez solidnej dawki klubowej muzyki. A gdy takie zadanie powierza się jednej z najciekawszych artystek klubowej sceny eksperymentalnej, znanej z serwowania hipnotycznych brzmień, stosowania nietypowych instrumentów, a dodatkowo reprezentującej radykalny kolektyw artystyczny afrykańskiej diaspory – wiedz, że nie uda się przejść obok tej pozycji obojętnie.
Poznajcie Nkisi.

Więcej informacji >>>

2022-08-09

Dominik Strycharski i jego Symfonia Fabryki Ursus

Wiecie, że lubimy przenikanie się sztuk. Dlatego też tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć – no bo jak przejść obojętnie obok spektakularnego koncertu eksperymentalnej muzyki filmowej napisanej przez multiinstrumentalistę przez lata współpracującego z teatrem? Przed Państwem nagrodzony w tym roku Paszportem Polityki Dominik Strycharski z projektem „Symfonia Fabryki Ursus”.

Spodziewamy się jednego z bardziej pochłaniających i oczyszczających koncertów Fonomo, nie może Was zabraknąć.

Więcej informacji >>>

2022-07-28

Bled - mieszanka doskonała

Czy dla Was również połączenie elektronicznych eksperymentów brzmieniowych, współczesnej, odważnej kompozycji i doskonałego jazzowego warsztatu brzmi jak mieszanka doskonała? Ową doskonałością kierowaliśmy się zapraszając na Fonomo duet Bled.

Więcej informacji >>>

2022-07-25

Richie Bravo filmie "Rimini"

Nie dość, że najnowsze dzieło Ulricha Seidla to wyczekiwany od lat powrót do filmu fabularnego, to jest to jeszcze opowieść o muzyku. „Rimini” będziecie mogli zobaczyć na Fonomo jeszcze zanim film trafi do kin.

Więcej informacji >>>

2022-07-21

Młynarze z Młyna

Głodni doświadczeń audiowizualnych? W końcu chyba z tym najsilniej jest kojarzony nasz festiwal. Oczywiście nie pozostawimy Was nienakarmionych: przed Państwem eskperci dziedziny, zespół Młyn.

Więcej informacji >>>

2022-07-18

Pierwsza pula karnetów

W listach piszecie, że nasze ogłoszenia koncertowe są gorące jak pogoda na weekend (sprawdziliście prognozy?) i że chcecie już biletów. Od dzisiaj, wyłącznie za pośrednictwem bileterni Going, możecie nabyć karnet festiwalowy uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia: (koncerty, filmy, pozostałe). Wyrwać karnety w przedsprzedażowej cenie możecie do końca sierpnia – i nie trzeba chyba dodawać, że jest to cena okazyjna, przedinflacyjna, chciałoby się rzec. Tak tanio już nie będzie, kupujcie póki są i nie mówcie, że nie ostrzegaliśmy!

Tutaj link do karnetów >>>

2022-07-14

„Cały Ten Dźwięk"

Jak dobrze wiecie, zaspokojenie Waszych potrzeb koncertowych jest (bardzo!) bliskie naszemu sercu, aczkolwiek festiwalu Fonomo nie byłoby bez filmów, wizualizacji, projekcji, wystaw i wszystkiego, co cieszy oko. Jednak to, co interesuje nas szczególnie, to przykłady tych form artystycznych, w których te dziedziny się przenikają lub szuka się między nimi zależności.
Flagowym przykładem powyższego jest pierwszy filmowy punkt w programie: "Oh, It Hertz" (pol. „Cały Ten Dźwięk") w reżyserii Gunnara Halla Jensena.

Na ten, jak i zdecydowaną większość zaplanowanych pokazów filmowych, zapraszamy Was w październiku w progi naszego wieloletniego partnera – Kina Orzeł działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Więcej informacji >>>

2022-07-11

Snapped Ankles jako pierwsi wskakują do programu

Datę festiwalu już znacie, to teraz będziemy Wam przedstawiać jakie atrakcje Was czekają. Przed Państwem pierwsza gwiazda festiwalu, londyńskie Snapped Ankles, których posłuchać będziecie mogli na głównej sali Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy tej jesieni.

Więcej informacji >>>

 

2022-07-09

Fonomo po raz jedenasty, w październiku 2022

Mamy nadzieję, że dzielicie z nami przynajmniej jedno: nie potraficie sobie wyobrazić jesieni bez Fonomo Music & Film Festivalu. Wszystkie nasze propozycje filmowe i koncertowe zamknęliśmy tym razem w jednym festiwalowym tygodniu. Na jedenastą już edycję zapraszamy do Bydgoszczy między 13.10.2022 a 16.10.2022r. Wypatrujcie szczegółów już za chwilę – nie damy o sobie zapomnieć.

2022-06-22